Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni düzenlendi

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. yıl dönümü münasebeti ile Kurumumuz tarafından her yıl düzenlenen Atatürk’ü Anma Töreni, bu yıl da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Meclis Başkanı İsmet YILMAZ, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU,  Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ, çok sayıda Bakan, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi AKAR, Kuvvet Komutanları, Yüksek Yargı Organları Başkanları ve çok sayıda devlet erkânı ve davetlinin yoğun katılımı ile 10 Kasım 2015 Salı günü Ankara Ticaret Odası Congresium’da gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreninde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU, Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya ÖRS birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN konuşmasına, “Vefatının 77. yıldönümünde Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, tazimle yâd ediyorum. Gazi Mustafa Kemal’le birlikte ahirete irtihal etmiş tüm gazilerimize ve tüm şehitlerimize de milletim adına bir kez daha minnettarlığımı ifade ediyorum” diyerek başladı.

Gazi Mustafa Kemal’in 1919’da başlayıp 1923’te Cumhuriyeti kurarak taçlandırdığı büyük mücadelesinin milletimizi vatansız bırakmama mücadelesi olduğunu kaydeden Sayın Cumhurbaşkanımız, “Avrupa’nın içlerinden Afrika’nın ortalarına kadar uzanan Osmanlı’yı yok etme çabasının son ve nihai hedefi Anadolu’ydu. Amaç, bizi Anadolu’ya sıkıştırmak değil bizi Anadolu’da boğmaktı. Bizi vatansız bırakmak isteyenleri Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde verdiğimiz o büyük mücadele sayesinde kanımızla, canımızla, yüreğimizle durdurduk” dedi.

2015-11-10-10Kasim-14-ATO

film Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN konuşmasına ait video

Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun şahsında bütün şehitleri rahmet ve minnetle anarak konuşmasına başladı. Başbakan Davutoğlu, “Öz güven duyabilirsiniz, milletinize güven duyabilirsiniz ama tarihin akışını doğru okuyamazsanız, bu tarihi akışa yön veremezsiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belki de en önemli vasıflarından birisi o dönemde, bir imparatorluk neslini bitiren cumhuriyetin önünü açarken tarihin akışını doğru okumasıdır” dedi.

“Tarih devletleri büyük sınavlara soktuğu dönemlerde, bu sınavı aşmak için ülkeden liderler tarihin izlerini sürdükçe geleceğe derin izler bırakır. Bu çerçevede her yıl bir yüzüncü yılı idrak ediyoruz. Bu sene şanlı destanı, Çanakkale Savaşı ve Sarıkamış’ın yüzüncü yılını anıyoruz” diye konuştu. Her yüzüncü yılda bir kez daha o dönemin ve o döneme öncülük eden nesillerin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını bugünkü perspektifle yeniden değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Tarihin hızlı aktığı dönemlerde o hızlı akışa akıl ve yürekle öncülük edenler, tarihte derin miraslar bırakırlar. Bu anlamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 önemli vasfıyla bugüne değin hitap edebilecek 5 önemli vasfıyla aslında 100 yıl önceki tarihi akışa derin izler bırakan bir neslin öncüsü ve temsilcisidir” ifadesini kullandı.

DSCN1109

film Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU’nun konuşmasına ait video

Kurumumuz tarafından her yıl düzenli olarak yapılan bu törende bağlı olduğumuz Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ de bir konuşma yaptı.

“En büyük arzumuz, Atatürk’ün aziz hatırasına sahip çıkmak, gelişmiş çağdaş toplumlarla aynı seviyeye ulaşmak, milletimizin huzur ve mutluluğunu daim kılmak, milli birlik ve kardeşliği sağlam bir zemine oturtmaktır.” ve “Milletleri yücelten değerin, sahip oldukları evlatlar ve bu evlatlar tarafından tarihin unutulmaz sayfalarına altın harflerle yazılan kalıcı eserler bırakmaktır ” diyen Türkeş, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra düşmanlardan temizlenen Türkiye’yi modern bir devlet haline getiren, ilelebet muhafaza ve müdafaa edilecek Cumhuriyet gibi güzel bir mirası bırakan Atatürk’ün, bu aziz milletin bağrından çıktığını anlattı.

DSC_1072

film Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ’in konuşmasına ait video

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya Örs de konuşmasına başta, 77 yıl önce bugün ebediyete uğurladığımız, Milli Mücadelemizin başkumandanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun kıymetli silah arkadaşlarını ve bütün istiklâl harbi şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularıyla andığını ifade ederek başladı.

“Vefatının 77. yıl dönümü münasebetiyle anmak üzere burada toplanmış olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin son yüzyılına damgasını vurmuş büyük bir aksiyon adamıdır.” ifadesini kullanan Örs, “Atatürk’ü, kendisinin içinde yer almadığı bir Atatürkçülüğe hapseden ve yeniden yorumlanmasına izin vermeyen zihniyetler, onun bütün hayatı boyunca bir ideolog gibi değil, bir aksiyon adamı gibi davrandığı gerçeğini görmezden gelmiş, böylece bilerek ve bilmeyerek onun manevi şahsına zarar vermişlerdir.” dedi.

DSCN1083

film Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya ÖRS’ün konuşmasına ait video

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu başkanı Derya ÖRS’ün konuşma metninin tamamı için tıklayınız.