Slav Dillilere Türkçe Öğretimi sempozyumu gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü’nün ev sahipliğinde Türk Dil Kurumunun desteklediği Slav Dillilere Türkçe Öğretimi temalı “Uluslararası Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sempozyumu” 11-12 Haziran 2015 tarihlerinde Varşova Türk Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşması yapan Polonya Büyükelçisi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Polonya’daki liselerde Türkçe dersinin seçmeli ders olarak okutulmaya başlandığına dikkat çekerek bu durumun ülkemiz ve Polonya’da yaşayan Türkler için mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Yunus Emre Enstitüsü’nün Polonya’daki varlığı ülkemize katkı sağlamakta ve iki ülke arasındaki eğitim-öğretim faaliyetlerinde yeni bakış açıları kazandırmakta olduğunu ifade eden Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, bu denli genç bir kuruluş olan Yunus Emre Enstitüsü’nün kısa zamanda birçok akademik çalışmaya imza atmasının ülkemiz açısından takdire şayan olduğunu ve bir dilin farklı ırk ve milletlere öğretilmesinin önemli ve ciddi bir iş olduğunu belirtti.

Sempozyumda Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati DEVELİ, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan KARATAŞ da birer konuşma yaptılar.

Azerbaycan, Rusya ve Ürdün gibi çeşitli ülkelerden birçok akademisyenin bildirileriyle katıldığı sempozyumun ardından Resim Sergisinin açılışı yapıldı.

18/06/2015