Yüksek Kurumdan KKTC Başbakanı Tatar’a Ziyaret

Kurum Başkanımız Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ve beraberindeki heyet Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin daveti üzerine 27 Haziran’da KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a ziyarette bulundu.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol ve Türk Tarih Kurumu Uzmanı Uğur Cenk Deniz İmamoğlu’ndan oluşan heyetin ziyaretinde Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Benter de hazır bulundu.

“Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları yüreklere su serpti”

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’yle olan siyasi ve kültürel olmak üzere her türlü bağı önemsediklerini ve Kapalı Maraş’taki inceleme ve envanter çalışmalarında işbirliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Tatar, Kıbrıs için Türkiye’nin desteğinin ve garantörlüğünün hayati önemi haiz olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarının da yüreklerine su serptiğini ifade etti.

“Kültürün rüzgarı bir kere eser”

Başkanımız Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, kurumlar arasında gerçekleştirilen ortak faaliyetlere yönelik desteklerinden ötürü Başbakan Ersin Tatar’a teşekkür ederek iki ülke arasındaki bağların daha da güçlendirilmesi için kültürel ilişkileri önemsediklerini ifade etti. “Siyasetin ve ticaretin rüzgarı farklı eser ama kültürün rüzgarı bir kere eser yerleştireceklerini yerleştirir.” diyen Hekimoğlu, Yüksek Kurum ve bağlı kuruluşlarıyla ileride gerçekleştirilecek tüm programlarda iş birliğine hazır olduklarının altını çizdi.

“Kıbrıs Serhat Vatan”

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da KKTC’ye her geldiğinde müthiş bir heyecan duyduğunu ve kendileri için Kıbrıs’ın yavru vatan değil “serhat vatan” olduğunu dile getirdi. “Sizin gibi, Sayın Benter gibi değerli şahıslarla bir araya gelmek ve yaşanan tarihi, kahramanları hatırlamak ayrı bir şans.” diyen Turan, Türkiye’de kendi kuşağının ve sonraki kuşakların “Kıbrıs nesli” olarak yetiştiğini ifade etti.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter ve ekibinin Maraş Bölgesindeki çalışmalarının da ele alındığı ziyarette, Türkiye’deki ilgili kurumların da katkılarıyla Maraş bölgesindeki vakıf mallarına dair araştırmaların disiplinler arası bir mahiyette devam ettirilmesi ve Türkiye ile KKTC arasında bu konudaki işbirliği imkânları istişare edildi.

Görüşme sonunda Başbakan Ersin Tatar’a Başkanımız Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu tarafından Fatih Sultan Mehmet temalı sultani vazo ve TTK Başkanı Prof. Dr. Refik Turan tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unun tıpkıbasımı hediye edildi.