Tarihten Miras Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi ve Konferans

Tuzla Belediyesi, Rumeli Kültür Merkezi
14 Şubat-1 Mart 2020, Tuzla/İstanbul
Açılış ve Konferans:14 Şubat 2020, Saat 15.00

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından “Tarihten Miras Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi’’ ve Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu Konferansı

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Tuzla Belediye Başkanlığı iş birliğiyle “Tarihten Miras Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi” ve Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu Konferansı, 14 Şubat Cuma günü saat 15.00’te Rumeli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Türkiye’deki Ulu Camiler mimari ve süsleme özellikleri ile sanat tarihi bakımından önemli tarihi zenginliklerimizdendir. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yayınları arasında yer alan “Türkiye Ulu Camileri” kitabında camiler ayrıntılı olarak fotoğraflanmış ve yayımlanmıştır. Anılan eser ile gerek sanat tarihi ve gerek toplumsal tarih açısından bu eserdeki fotoğrafların göz önüne serilmesi ve konunun kamuoyuna sunulması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede fotoğraf sergisi açılacak ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu tarafından bir konferans verilecektir. Konferansta ulu camilerimiz konumları, plan, mimari ve bezeme özellikleri itibariyle tanıtılacaktır.

Büyük boyutlu 36 adet ulu cami fotoğrafının yer alacağı fotoğraf sergisi 1 Mart 2020 tarihine kadar halkımız tarafından ziyaret edilebilecektir.

Ayrıntılı Bilgi:

Şebnem Ercebeci Çınar-Suzan GÜR Tel.0 312 284 34 18 (1337-1338)