Yüksek Kurumda Devir Teslim Yapıldı

Yaklaşık dört aydır Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına vekalet eden Başkan Yardımcısı Dr. Nazif Öztürk, Yüksek Kurum Başkanlığına atanan  Prof. Dr. Derya Örs’e bayrağı teslim etti.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Derya Örs, Yüksek Kurum Başkan Yardımcıları Dr. Nazif Öztürk, Zeki Eraslan, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Mehmet Ali Beyhan, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Ali Karaçalı ve kurum personelinin katılımı ile Yüksek Kurum toplantı salonunda gerçekleştirilen programda Yüksek Kurum Başkan yardımcıları Dr. Nazif Öztürk, Zeki Eraslan ve Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs birer konuşma yaptı.

Başkan yardımcısı Eraslan yaptığı konuşmada, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına vekalet eden Dr. Nazif Öztürk’ün bürokrat kişiliğinin yanı sıra çok iyi bir bilim insanı olduğuna dikkat çekti. Dr. Nazif Öztürk’ün vekaleti sürecinde yarım kalan işleri tamamladıklarını dile getiren  Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Zeki Eraslan, “Yeni başkanımızla bayrağı çok daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz” dedi.

Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Nazif Öztürk, görev süresi içerisinde tüm konuları enine boyuna araştırarak problemleri çözmeye çalıştıklarını belirterek, kendilerine tevdi edilen görevi hakkı ile yerine getirmenin gayreti içerisinde olduklarını vurguladı. Atatürkçülüğün onun yapmak istediğini yapmakla mümkün olacağını belirten Dr. Nazif Öztürk, başkanlığı gönül huzuru ile devrettiğim bir hocamıza teslim ediyorum sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına yeni atanan Prof. Dr. Derya Örs de yaptığı konuşmada şahsı ve kurumu adına vekaleti süresi içerisinde emeklerinden dolayı Dr. Nazif Öztürk’e teşekkürlerini sunarak günün hatırasına bir şilt takdim etti.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs “Şahsımı bu göreve layık gören devlet büyüklerine teşekkür ediyorum, görev sürem içerisinde çok iyi işler yapacağımızı, güzide kurumumuzu en başarılı ve en hızlı şekilde yöneteceğimizi taahhüt ediyorum” dedi.

Makamların ancak insanlara hizmet etmek için kaim olduğunu, hiç bir makamın kendine hizmet makamı olmadığını vurguluyan Örs, koltukların doldurduğu insanlar boş insanlardır, esas olan koltuğu doldurmaktır şeklinde konuştu.

Çalışan personelin sorunlarına de vakıf olduklarını belirten Başkan Örs, kanunlar çerçevesinde tüm bu sorunların çözüleceğini belirtti. Örs, kurum personelinden sevgi ve saygı çerçevesinde asli işlerini yerine getirmesini beklediklerini de vurguladı.

Başarının çalışanlarla birlikte yakalanacağına dikkat çeken Prof. Dr. Derya Örs, “Kurumda hiç kimsenin birbirinden daha değerli olmadığı prensibinden yola çıkıp, hep birlikte kısa zaman içerisinde çok güzel işlere imza atarak kurumumuzu çok daha ilerilere taşıyacağız” dedi.