Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

13.12.2013

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bünyesinde yer alan Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlıklarının bilim ve kültür alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve gerekli tavsiye kararlarını almak üzere, 664 sayılı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, yılda bir kez toplanması gereken Yüksek Danışma Kurulunun ilk toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ’ın başkanlığında Ankara’da toplanmıştır.

Toplantıya Yüksek Danışma Kurulu toplantısı üyeleri; Millî Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. M. Metin HÜLAGÜ, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan KARATAŞ ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL tarafından seçilen Prof. Dr. Alparslan AÇIKGENÇ’in katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sayın Bülent ARINÇ 2015 yılında Atatürk Barış Ödülü’nün verileceğini açıkladı. Atatürk Barış Ödülü için yeni bir yönetmelik çıkardıklarını söyleyen Sayın Arınç, ödülün sonu sıfır ve beş ile biten yıllarda dünya barışına katkı sağlayan kişilere ve kurumlara verileceğini belirtti. Sayın Arınç, “Atatürk Barış Ödülü’nün amacı ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkesi doğrultusunda dünya barışı, uluslararası dostluk ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet eden gerçek ve tüzel kişilere verilecek devlet ödülü niteliğinde olan bir ödüldür. Ödül Kurulu tarafından önerilecek adaylar arasından bir kişi, Bakanlar Kurulu tarafından Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Seçilen kişi 23 Nisan 2015’te açıklanacaktır.” dedi.

Basın açıklaması sonrasında, basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda gelecek yıllarda yapılacak olan çalışmalar hakkında önceden belirlenen gündem maddeleri ele alındı.