Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk Vefatının 75. Yılında Anıldı

10.11.2013

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in aramızdan ayrılışının 75. yıl dönümü münasebeti ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından her yıl devlet töreni olarak düzenlenen Atatürk’ü Anma Töreni, bu yıl da Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Meclis Başkanı Cemil ÇİÇEK, Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ, çok sayıda Bakan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet ÖZEL, Yüksek Yargı Organları Başkanları ve çok sayıda devlet erkânı ve davetlinin yoğun katılımı ile 10 Kasım 2013 Pazar günü Milli Kütüphane Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan konserle devam etti. Törende Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS birer konuşma yaptı.

1

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada “Aziz milletimiz, Atatürk’ün bıraktığı mirası yaşatmak ve Türkiye’yi dünya devletleri arasında layık olduğu yere taşımak için üstün bir gayretle çalışmaktadır” dedi ve 10 Kasım’ların, Atatürk’ü yâd etmekle birlikte, onun hayatının, eserinin, milletimizle birlikte verdiği onurlu mücadelenin, Türkiye’nin ufkunu açan vizyonunun daha iyi anlaşılması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Atatürk’ün başarılarını objektif şekilde değerlendirebilmek için dönemin şartlarını, dünyanın geldiği tarihsel süreci, ülkenin içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurarak bir tespit yapmanın daha doğru bir yaklaşım tarzı olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Egemenliğin halka teslim edilmesi, millet iradesinin üstün kılınması, demokrasinin ülkenin önüne bir ideal olarak konulması başlı başına tarihî adımlardır. Ayrıca henüz daha o yıllarda demokratik, laik bir yönetim yapısının benimsenmesinin önemi de bugün çevremizde yaşananlar dikkate alındığında daha iyi anlaşılacaktır. Cumhuriyetimizi geride kalan 90 yılda güçlü ve başarılı kılan da bu ileri görüşlü, yenilikçi ve değişimci anlayıştır. Dolayısıyla Türkiye’nin farkı, bölgesinde bir yıldız gibi parlamasının temel kaynağı da burada yatmaktadır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, yaklaşık iki hafta önce Cumhuriyetin 90. yıl dönümünü coşkuyla, milletin büyüklüğüne yakışır törenlerle kutlandığını hatırlatarak, “Aziz milletimiz Atatürk’ün ölümünün ardından da, bıraktığı mirası korumak, yaşatmak, Türkiye’yi geliştirmek ve dünya devletleri arasında layık olduğu yere taşımak için üstün bir gayretle çalışmaktadır ve çalışmaya devam edecektir. Cumhuriyetin kurucu felsefesi, bugün ve gelecekte daha büyük hamlelerin yapılması konusundaki en önemli dayanağımız olacaktır” dedi. Toplumların önünü açan büyük liderlere yapılacak en anlamlı törenlerin, onların hayal ettikleri yapının gerçekleşmiş olduğunu bu vesile ile ifade edebilmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Büyük Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin bu yılki töreninde gururla ifade ediyorum ki Türkiye, onun hayallerini gördüğü bir ülke olma yolundadır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, “Ebediyete intikalinin 75. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, rahmet ve şükranla anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

2

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerek Kurtuluş Savaşına gerek Cumhuriyete giden yolda Mustafa Kemal’in milletinin tüm renklerini, tüm farklılıklarını milleti millet yapan tüm dini, etnik ve mezhebi unsurları bir araya getirmeyi başardığını tüm mücadeleyi onlarla birlikte yürüttüğünü belirterek, “Cumhuriyetimizin böyle bir renklilik üzerine kurulması Cumhuriyetimizin herkese eşit mesafede durması, herkesi eşit olarak kucaklaması, Gazi Mustafa Kemal’in en önemli ideallerindendir” dedi.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal’in vefatının hemen ardından ortaya çıkıp günümüze kadar da ulaşan birçok uygulamanın ve ideolojinin, Gazi’nin fikir, ideal ve hedefleriyle hiçbir bağlantısı, ilintisi ve ilişkisinin bulunmadığını ifade ederken, Gazi Mustafa Kemal’in adının, son derece haksız biçimde yanlış birtakım uygulamalara paravan yapıldığını belirtti. Atatürkçülük ya da Kemalizm ideolojisinin çoğu zaman Gazi’nin fikirlerinden sapma gösterdiğini, bu akımların Gazi’nin ideallerinin tamamen tersi bir istikamette, millete tepeden bakan, milleti dizayn etmeye çalışan, millet üzerinde baskı kurmaya çalışanların istismar aracı olduğunu bildirdi.
Herkese göre farklı bir Atatürk olmadığını, herkesin kendi şahsi çıkarına, kendi ideolojisine dayanak olarak kullanacağı, keyfice istismar edeceği bir Atatürk bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan, ‘Gazi Mustafa Kemal’ isminin ya da sonradan üretilmiş sembollerin arkasına saklanarak toplumu kamplara ayırmaya çalışmak, Cumhuriyete ve milletimizin ortak değerlerine hakaret olduğu kadar, Gazi Mustafa Kemal’in aziz hatırasına da haksızlık’ olacağını belirtti. ‘Gazi ve şehitlerimizin hatırasına gölge düşürmeden, onlardan aldığımız kutsal emaneti yücelterek kararlılıkla yolumuzda yürüyeceğimizi tekrar hatırlatıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

3

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç vefatının 75. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve milletin bağımsızlığı ve bütünlüğü için şehit olan askerlerimize minnet ve şükranlarını belirterek başladığı Anma Töreni’ndeki konuşmasında, Osmanlının son elim günlerine ve Anadolu halkının vahim durumuna dikkat çekerek böyle bir ortamda halkı kardeşlik duygularıyla bir araya getiren Gazi Mustafa Kemal’in Anadolu topraklarını nasıl zorlu bir mücadele sonucunda istiladan kurtardığını ifade etti.
Atatürk’ün ilim ve demokrasi temelleri üzerine kurduğu Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşatma görevimize değinen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Atatürk’ün Yurtta sulh, cihanda sulh ilkesine vurgu yaparak güçlü bir Türkiye, iç huzurun ve bölgemizde barışın da teminatı olacaktır dedi.
Mustafa Kemal’in problemler karşısında sadece ilmin ışığında çözüm yolları aranması yönündeki tavsiyesine yer veren Bakanımız Arınç, ‘Gazi Mustafa Kemal’in düşünce sistemi, idealleri ve ortaya koyduğu ilkeler, ayrıştırıcı, bağnaz bir ideolojik çerçeve içine hapsedilmediği sürece, bugün de ülkemizin ve milletimizin karşı karşıya kaldığı sorunların halledilmesinde bizlere ciddi anlamda yol gösterici olacaktır.’ dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başta Mustafa Kemal olmak üzer Milli Mücadelemizin bütün kahramanlarını saygıyla yâd ederek ve şehit ve gazilerimizi rahmetle anarak konuşmalarını sonlandırdı.

4

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşma metni Video Görüntüleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma metni Video Görüntüleri

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın konuşma metni Video Görüntüleri

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs’ün konuşma metni Video Görüntüleri

Fotoğraflar