Bülent ARINÇ

1948 Bursa doğumlu. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi´nden mezun oldu. Manisa´da serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşarak Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.

24 Aralık 1995 seçimlerinde Refah Partisinden Manisa Milletvekili seçilen Bülent ARINÇ, partisinin MKYK üyeliğinde bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Ve Türkiye AB Karma Komisyonu´nda çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışı resmi toplantı ve sempozyumlara katıldı.

18 Nisan 1999 seçimlerinde Fazilet Partisinden Manisa Milletvekili seçilen Bülent ARINÇ iki yasama dönemi süresince Fazilet Partisi Grup Başkan Vekilliği görevini icra etti. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Üyeliği yaptı. Fazilet Partisi´nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi´ne katıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup başkanlığına seçildi.

60. hükumette Bülent Arınç´a bağlı, ilişkili ve görevli olduğu kurum ve kuruluşlar ;

Görevler:
-Danıştay ile ilişkiler

Bağlı Kurum ve Kuruluşlar:
-Vakıflar Genel Müdürlüğü
-Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İlgili Kurum ve Kuruluşlar:
-Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü
-Anadolu Ajansı T.A.Ş. Genel Müdürlüğü

İlişkili Kuruluşlar:
-Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

Bülent ARINÇ Türkiye içinde hemen hemen bütün il ve ilçelerde yıllardır konferans, panel ve sempozyumlardaki konuşmaları ile ilgi çekti. Ayrıca yurtdışında Almanya, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Belçika, Fransa, ABD ve Avustralya´ya gitti, konferanslar verdi, radyo ve televizyon programlarına katıldı. Orta derecede İngilizce bilen Bülent ARINÇ evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: http://bulentarinc.com.tr/hakkinda/